Język polski - CHARAKTERYSTYKA LADY MAKBET

CHARAKTERYSTYKA LADY MAKBET
Jedną z pierwszoplanowych postaci w "Makbecie" Szekspira jest Lady Makbet - żona Makbeta, władcy Kawdoru. Lady Makbet to postać, którą można nazwać "czarnym charakterem". Wszystkie cechy swojego charakteru, nawet te pozytywne wykorzystuje ona w celu czynienia zła. Z treści utworu nie dowiadujemy się niczego na temat wyglądu zewnętrznego tej kobiety, gdyż nie jest tu on ważny.
Główną cechą Lady Makbet jest chciwość. To właśnie żądza bogactw i władzy kieruje jej zachowaniem. Żona głównego bohatera skłania go do popełniania zbrodni. Aby przekonać męża do swych niecnych planów wykorzystuje ona swój intelekt. Mimo tego że Makbet dostrzegał zło tkwiące w zamiarze zgładzenia Dunkana, który był jego krewnym, uległ perswazjom swej żony. Lady Makbet potrafiła stłumić w mężu wszelkie pozytywne cechy. Świadczy to o niezwykłym darze przekonywania tej kobiety.
Lady Makbet odrzucała wszystkie cechy charakteru mogące według niej świadczyć o słabości (np. okazywanie uczuć rodzinnych lub współczucia). Nawet wyrzuty sumienia dręczące jej męża po dokonaniu morderstwa, według niej są oznaką braku siły, która u przyszłego władcy powinna być cechą dominującą. W przypadku Lady Makbet przysłowiowe dochodzenie "po trupach do celu" jest bardzo dosłowne.
Na końcu utworu ujawniają się jej głęboko skrywane wyrzuty sumienia, które potem przeradzają się w koszmary nocne. Podświadome wyrzuty sumienia doprowadzają ją w końcu do samobójstwa.
Dramat pt. "Makbet" przedstawia Lady Makbet jako bezwzględną morderczynię, która ponosi całkowitą klęskę. Mimo, że osiągnęła swój cel, kończy swe życie, gdyż nie potrafiła udźwignąć ciężaru popełnionych przez siebie krzywd. Za haniebne czyny Lady Makbet sama sobie wymierzyła należną karę co w naszych oczach może ją odrobinę zrehabilitować.Dane autora:
wiedza.diaboli.pl / Język polski

190 IP banned